zenidol отзиви Какво е ДНК и как влияе върху здравето?

  • Post author:
  • Post category:healthblog

zenidol отзиви Какво е ДНК и как влияе върху здравето?

ДНК е може би най -известната биологична молекула; Той присъства във всички форми на живот на земята. Когато в генетичния код възникне мутация, могат да възникнат заболявания. Тази статия обхваща основите на ДНК и как влияе върху здравето.

Почти всяка клетка в тялото съдържа дезоксирибонуклеинова киселина (ДНК). Именно генетичният код прави всеки човек уникален. ДНК носи инструкциите за развитие, растеж, възпроизвеждане и функциониране на целия живот.

Разликите в генетичния код са защо един човек има сини очи, а не кафяви, защо птиците имат само две крила или защо защо един човек има сини очи, а не кафяви, защо птиците имат само две крила или защо защо един човек има сини очи Жирафите имат дълги шии. Разликите или мутациите в генетичния код също могат да доведат до чувствителност към определени заболявания.

Не само почти всички клетки в тялото съдържат ДНК, но ДНК в една клетка ще продължи над 6,5 фута (FT ) Дълго, ако се разгадае и опъната от край до край.

Тази статия ще разгради основите на ДНК, от какво се прави, как работи и как влияе върху здравето.

Какво е ДНК?

Накратко, ДНК е дълга молекула, която съдържа уникален генетичен код на всеки човек. Той държи инструкциите за изграждане на протеините, които са от съществено значение за функцията на тялото.

ДНК инструкции преминават от родител на дете, с приблизително половината от ДНК на детето, произхождащи от бащата и половината от майката.

Как се структурира ДНК?

ДНК е двуверижна молекула, която изглежда усукана, придавайки й уникална форма, посочена като двойната спирала.

Всяка от двете нишки е дълга последователност от нуклеотиди. Това са отделните единици на ДНК и те са направени от:

  • Фосфатна молекула
  • Захарна молекула, наречена дезоксирибоза, съдържаща пет въглерода
  • a Регион, съдържащ азот

Има четири типа региони, съдържащи азот, наречени бази, включително:

  • Аденин (А)
  • цитозин (С)
  • Гуанин (G)
  • Тимин (Т)

Редът на тези четири основи образува генетичния код, който е Инструкциите за живот.

Основите на двете нишки на ДНК са залепени заедно, за да създадат форма, подобна на стълба. В рамките на стълбата пръчки към t и g се придържат към C, за да създадат „стъпалата“. Дължината на стълбата се образува през групите захар и фосфати.

Какво е ген?

Всяка дължина на ДНК, която кодира за специфичен протеин, се нарича ген. Например, един ген кодира протеиновия инсулин, хормона, който помага за контрол на нивата на захар в кръвта. Хората имат около 30 000 гена, въпреки че оценките варират.

Смята се, че само около 1% от ДНК е съставена от гени, кодиращи протеин. Учените знаят по -малко за функцията на останалите 99% от ДНК, но смятат, че те участват в регулирането на транскрипцията и превод.

хромозомата 1 е най -голямата и съдържа около 2800 гена. Най -малкият е хромозома 22 с около 750 гена.

Как работи ДНК?

Повечето ДНК живее в ядрата на клетките и някои съществуват в митохондриите, които са мощните къщи на клетките.

Тъй като хората имат толкова много ДНК и ядрата са толкова малки, ДНК трябва да бъде опакована невероятно спретнато.

нишки на ДНК контур, намотка и увиване около протеини, наречени хистони. В това намотано състояние тя се нарича хроматин.

хроматин кондензира допълнително чрез процес на свръхколиране и пакети в структури, наречени хромозоми. Тези хромозоми образуват познатата „x” форма.

Всяка хромозома съдържа една молекула на ДНК. Хората имат 23 двойки хромозоми или общо 46 хромозоми. Други видове имат различен брой. Например, плодовите мухи имат 8 хромозоми, докато гълъбите имат 80 хромозоми.

Създаване на протеин

за гените да създават протеин, има две основни стъпки, включително:

  • Транскрипция: ДНК кодът дублира в Messenger RNA (мРНК). РНК е копие на ДНК, но обикновено е едноверижна. Друга разлика е, че РНК не съдържа основния тимин (Т). В РНК урацил (u) замества тимин (t).
  • Превод: мРНК се превежда на аминокиселини чрез трансферна РНК (tRNA).

мРНК предоставя информация за определена аминокиселина чрез три букви секции, наречени кодони. Всеки кодон кодира специфична аминокиселина или градивен елемент на протеин. Например, кодонът GUG кодове за аминокиселинен валин.

Има 20 възможни аминокиселини.

Теломери

Теломерите са региони на многократни нуклеотиди на на Край на хромозомите.

Те предпазват краищата на хромозомата да не се увреждат или да се сливат с други хромозоми.

Учените ги оприличават на пластмасовите накрайници върху обувки, които ги пречат да се изтръгнат.

Тъй като човек остарява, този защитен регион постоянно става по -малък. Всеки път, когато клетка се раздели и ДНК се репликира, теломерът става по -кратък.

Как ДНК влияе на здравето?

При всички хора ДНК се разгражда с течение на времето, което води до възрастта на хората.

Понякога обаче последователността на ДНК на човек може да се промени на случаен принцип. Това се нарича мутация. Определени мутации в генетичния код на човек могат да ги накарат да развият различни заболявания или състояния.

Алтернативно, човек може да наследи ген, който може да създаде проблеми със здравето им. Факторите на околната среда могат да повлияят на начина, по който се проявяват тези мутирали гени.

Увреждането на структурата на ДНК може да възникне по различни начини. Това включва, когато:

  • Основите се свързват в грешен ред след репликация
  • Липсва основна двойка
  • Има допълнителна базова двойка
  • Има неизправност в репликацията на ДНК или рекомбинация
  • Има излагане на фактори на околната среда като радиация или тежки метали
  • Има мутация в процеса на поправяне на увредените ДНК. ; Няколко части от ДНК на човек, като рак. Други примери включват:
  • Синдромът на Даун
  • Автоимунни състояния
  • Хронични възпалителни състояния
  • Невродегенеративни заболявания като болестта на Хънтингтън

Често задавани въпроси

Ето няколко често срещани въпроса относно ДНК.

Кой е открил ДНК?

Откриването на ДНК е Кредитиран на швейцарския учен Фридрих Мишер, който за първи път изолира ДНК от човешки гной клетки в края на 1860 -те години.

Какви са различните видове ДНК?

Има много видове ДНК, всеки от които варира в зависимост от неговата специфична структура. Най-често срещаната е b-DNA, но някои други видове, открити в генома, включват A-DNA, H-DNA и Z-DNA.

Какво е репликация на ДНК?

ДНК Репликацията е процес, който се случва, когато ДНК в клетките се копира. Това помага да се гарантира, че всяка нова клетка има собствен пълен геном по време на клетъчното делене.

Могат ли генетичните заболявания да бъдат излекувани?

Лекарите могат да лекуват само симптомите на състояния, причинени от генетична мутация. Въпреки това, изследователите непрекъснато работят за разработване на видове генна терапия, които могат да помогнат за преодоляване на заболяването да прогресира. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) одобри някои лекарства за генна терапия, докато други са подложени на клинични изпитвания.

Резюме

ДНК е молекула, открита в повечето клетки, държащи уникалния генетичен код на всеки човек. Той е отговорен за кодирането на протеини, които са от съществено значение за растежа и развитието на клетките.

хромозомите са плътно навити нишки на ДНК. Гените са секции на ДНК, които кодират отделни протеини. ДНК също носи важна генетична информация, необходима за оцеляването и функцията на всички форми на живот на земята.

Казано по друг начин, ДНК е основният план за живот на Земята и дава на всички живи организми техния уникален генетичен код. Когато в този план в този план могат да възникнат болести и здравословни проблеми.

  • Биологията/биохимията

Медицински новини днес има строги насоки за снабдяване и черпи само от рецензирани проучвания, академични изследователски институции и медицински списания и асоциации. Избягваме да използваме висши референции. Ние свързваме първични източници – включително проучвания, научни справки и статистика – във всяка статия, както и ги изброяваме в раздела за ресурси в долната част на нашите статии. Можете да научите повече за това как гарантираме, че съдържанието ни е точно и актуално, като прочетете нашата редакторска политика.

Contents